Sonbahar renkleri ile

Hadi yola çıkalım!

HAVANA

 

 

gallery/DSC02220

İlk Kare

 

   Havana ile başlamamın sebebi var. Gitme ihtimalimi duyduğumda beni inanılmaz heyecanlandıran ülkelerden biriydi Küba... Gitmek için sınırları en çok zorladığım zamanlardı,bu kısmı bana kalsın benim için fedakarlığın başladığı yerdir, bilen biliyor :)
   Öncelikle;
Gezerken yıkık dökük binalar, eski sokaklar, bohem bir hava ile karmaşık hislere kapılıp bir çok şeyi sorguluyor insan. Bir yanda o sokaklarda gezerken etrafı izlemeye daldığınızda elinde cep telefonu ile yürüyen insan yok,moda yok. Rengarenk uyumsuzlugun uyumunda giyimler,tamamen soyutlanmış beklentisiz ve telaşsız salınan insanlar görüyorsunuz.Tam oh rahatlığa bak aradığım huzur derken diğer yanda da ortalamanın çok altında olan gelir ile sürekli size bir şey satmaya çalışan, para isteyen (zararsız ama of dedirten cinsten)meslek sahibi olmasına rağmen taksicilik yapan(ben taksiciyim diyor binip binmemek size kalmış tamamen güvene dayalı) ve yerel halkın farklı turistin farklı para birimi kullandığı madalyonun diğer tarafı...

gallery/thumbnail_IMG_6697
gallery/dsc02278
gallery/1
gallery/thumbnail_Snapseed
gallery/3
gallery/thumbnail_IMG_2283

16 Nisan 2019

16 Nisan 2019

16 Nisan 2019

16 Nisan 2019

16 Nisan 2019

16 Nisan 2019

16 Nisan 2019

17 Nisan 2019

    Nerede kalmıştık?
   Para...Kübada turistler CUC kullanırken ,yerel halk CUP kullanıyor. Nedir farkı? 1CUC=25CUP yani buraya gezmeye geliyorsan parasına da katlanacaksın demek.Şuan da 1CUC=6.76TL dolar ile sabit yani pahalı bir şehir... İki gün kaldık Havana’da. Yeterli mi derseniz gezilecek yerleri gezmek,sokaklarında dolaşmak için yetiyor.     Artı bir gün daha olsaydı Devrim müzesini gezebilirdik ama hava sıcakken,vakit darken sokaklarında yürümek , canlı müzik eşliğinde buz gibi mojito içmek bu kadar keyifliyken açıkçası benim tercihim kapalı alanda müze gezmek olmadı. Yorumlarda da vakit kaybı olduğunu okumuştum tercih size kalmış derin incelenmesi gereken bir dönem sonuçta. Şehirde ciddi internet sorunu var. Otelde vardı fakat dışarıda çok zorlandık sadece bir iki defa girebilme şansımız oldu. Bazı cafeler ve restoranlar sırf interneti olduğu için iş yapıyor diyebilirim. Hala evlerde internet yok.Zaten internete gelene kadar adamların cep telefonu yasağı 2008 yılında kalktı. Fakirlik ve imkan kısıtlığını düşürürsek bazı evlerde sıcak su bile yokmuş... Yok ama sağlık,barınma,eğitim,ulaşım ücretsiz. 6 saatten fazla mesai yasak. Maaş farkı yok denecek kadar az. Hamilelik döneminde kadınlara yoga, çocuk yetiştirme gibi eğitimler veriliyor. Aile içi şiddet, kadına şiddet yok, cezası beş yıldan başlıyormuş. Hayvana şiddet yasak cezası para değil direk hapis. Hatta sokak hayvanlarının kimlikleri bile varmış. Demiştim tam bir madalyon :) 

   Biz Melia Habana otelde kaldık. Otel güzeldi. Zaten Kübada otellerden çok beklentiniz olmasın burada iyi denebilecek otellerden olmasına rağmen mobilyalar eski. Meşhur purosundan alıp akşam otelde denize karşı denemek isderseniz kibrit bile lobide para ile satılıyor :)

   Sanırım en çok keyif aldığımız şey üstü açık klasik bir araba kiralayıp yaklaşık bir saat gezmekti.Hotel Ingleterranın önünden kiraladık. Pazarlık yapın 50-60 CUC tan açıyorlar. Biz 35 CUC’ a anlaştık.Eski havana dan başlıyor tur,sahil yolundan geçerek bizi Plaza de la Revolucion (devrim meydanı) na götürdü. Siz etrafı gezip fotoğraf çekerken bekliyor zaten :) Oradan sonra Çin mahallesini gezdirdi. Eski sokaklarda turladık. Öncelik istediğiniz noktalara da götürüyor. Tekrar sahilden dönerek tam turu tamamladık.Biz Nisan ayında gittiğimiz için çok sıcak zamanları değil demişlerdi buna rağmen araba turunda sol tarafım komple yandı. Çok ama çok sıcak. Güneş kremi olmadan asla adım atmayın derim.

   Devrim Meydanı (Plaza De La Revolucion)   

  Küba dendiğinde akla gelen ilk yer. Başta büyük bir boşluk görüyorsunuz, havanında sıcak olmasıyla napıyorum burda diyebilirsiniz ama aslında Kübalılar için çok değerli. 1 Mayıs ve diğer özel günleri kalabalık ve özgürce kutladıkları gösteriler yaptıkları yer.Che’nin silüetinin altında;
Hasta La Victoria Siempre!
(Zafere kadar daima!) Meydanın en özel sloganı...Camilo’nun silüetinin altında da;
Vas Bian Fidel (İyi gidiyorsun Fidel!) yazıyor.Diğer yapı Jose Marti adına dikilen anıt. Havalimanına adını vermiş, biz çok duymamış olsakta Küba’da Che ve Camilo’dan önce geliyormuş. Küba devriminin öncülerinden.

   La Bode Guita Del Medio
  Meşhur meşhur meşhur :) Adını çok duyacağınız ünlü yazar Ernest Hemingway buraya Mojito içmeye gelirmiş.
Dışarıda deli gibi sıra var en az yirmi dakika bekledik. Değer mi derseniz içtiğim en güzel Mojitoydu :) Sıra azalınca tekrar aldık hatta. Tabi normal fiyatın iki katı yani 5 CUC.
Sırada beklerken Türk bir çiftle tanıştık. Balayı için gelmişler inanılmaz sıkılmışlar. Yedi gün kalacaklarmış aynı yerleri kaçıncı gezişimiz belli değil dediler. Havana için balayı önermediler ilgilenenlere duyurulur :)

    Habana Vieja (Eski Havana)
   Eski, yıkık dökük, sıvasız duvarlar, rengarenk kapısı açık evler, klasik arabalar,evlerin önünde yerde bir kasetçalar ve dans eden çocuklar... Tam gün sağa sola bakına bakına gezseniz sıkılmazsınız. Sokakları karış karış gezmelik.
   Calle Mercaderes trafiğe kapalı cafe ve restoranların olduğu bir cadde. Happy hour zamanına denk gelirseniz içkilerde güzel indirim oluyor. Mojito ve pina colada partisi yaptık :) İçkiler ortalama 2-4 CUC arasi. Sürekli canlı müzik oluyor.
   Museo de la Farmacia
Hem müze hem de hala eczane olarak hizmet veriyor. Görülmesi gereken bir yer. Vitrinlerde ve dolaplarda eski şişeler, haplar, tek dozluk ilaçlar var. Sağlık sistemleri hakkında az da olsa fikir sahibi oluyorsunuz. Dilerseniz bağış da yapabilirsiniz.

gallery/snapseed

Havana Gezilecek Yerler

-Devrim Meydanı (Plaza De La Revolucion)

-Klasik araba kiralayıp şehir turu yapmak.

-La Bode Guita Del Medio (Meşhur Mojitocu)

-Habana Vieja (Eski Havana)